مذاکره‌ مشکلات اقتصادی کشور را حل نمی‌کند *** اشتغالزایی ۶۲۸ هزار نفری با رشد اقتصادی یک درصد همخوانی ندارد/ در آمارهای دولت جای تردید وجود دارد! *** انتخاب ترامپ در آمریکا و رایی که انگلیسی‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا دادند خط بطلانی است بر نظریه جهانی شدن و دهکده جهانی *** عبدالملکی:آخوندی از اول هم نباید وزیر می‌شد و زودتر از اینها باید استیضاحش می‌کردند *** آغازی بر حذف دلار / امسال برای زیارت اربعین دلار نخریم! *** اقتصاد مقاومتی در پازل استکبارستیزی/دعوا بر سر تمدن‌سازی، اصلی‌ترین چالش آمریکا با انقلاب *** عبدالملکی: ایجاد بانک جامع اطلاعات اقتصادی جلوی ۷۰ درصد از مفاسد را می‌گیرد *** نامزدها برنامه‌ای بدهند که اشتباهات دو سال اخیر دولت را جبران کند/ اصلاح‌طلبان در حال کنار زدن اخلاق سیاسی هستند ***

جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۱۰
راه حل مشکلات کشور مذاکره نیست / دیپلماسی اقتصادی را در کشورهای همسایه تقویت کنیم

به گزارش پایگاه خبری ایران روشن؛ دکتر حجت الله عبدالملکی استاد برجسته و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و مولف کتاب مبانی اقتصاد مقاومتی، روز گذشته در کارگاه “رویکرد اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دانش بنیان” در پردیس فارابی دانشگاه تهران واقع در قم،با بیان اینکه راه حل جنگ اقتصادی کنونی ،اقتصاد مقاومتی است، گفت: دو دیدگاه اشتباه در موضوع “اقتصاد مذاکراتی” وجوددارد؛ اول این که همه ی مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم هاست و دوم اینکه تحریم ها با مذاکرات برداشته خواهند شد در حالی که راه حل مشکلات ما مذاکره نیست.

وی ادامه داد: الگوی اقتصادی جمهوری اسلامی از همان ابتدا اقتصاد مقاومتی بوده است.شرایط تحریم ها به مانشان داد که اقتصاد مقاومتی ضروری است.

عبدالملکی همچنین تصریح کرد: اقتصاد ایران با اقتصاد مقاومتی ، تا سال ۱۴۳۰ می تواند به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود.

استاد برجسته ی دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: رویارویی ایران و آمریکا را در یک چهارچوب چند قرنه تحلیل کنیم.باید بدانیم که هدف آمریکا جنگ با آرمان ها است نه برنامه ی هسته ای.قدرت اقصادی ایران برابر است با نابودی تمدن غرب. ناکارامدی اقتصاد ایران،الگوی نامطلوب مدیریت اقتصادی،الگوی نامطلوب تولید و مصرف از جمله روش ها و روزنه های امید آمریکا برای ضربه زدن به ایران هستند.

وی افزود: دو رکن اقتصاد مقاومتی عبارتند از،تقویت تولید ملی و فرهنگ جهادی. جهاد تولید کننده در این است که تولید با کیفیت را بیشتر و در مقابل محصول را با قیمت مناسب تر عرضه کند.کالای مورد نیاز خارجی را در داخل تولید کند.اصلاح درونی در اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه در حد امکان از کالای خارجی استفاده نکنیم.۸۰ درصد کالاهایی را که وارد می کنیم با همان کیفیت می توانیم در کشور تولید کنیم.

عبدالملکی همچنین خاطر نشان کرد: نفت و گاز که از ابزارهای قدرت اقتصادی ایران هستند را نباید به صورت خام بفروشیم. ۵۰ درصد اقتصاد آمریکا به نفت وابسته است. عناصر قدرت یک کشور عبارتند از اقتصاد،فرهنگ و علم.

وی در ادامه در باره ی ویژگی های اقتصاد مقاومتی،گفت: اقتصاد مقاومتی درون زاست ولی درون گرا نیست بلکه برون گراست. اقتصاد مقاومتی مردم بنیان است،با اراده وحضور مردم پیش خواهد رفت. دولتی نیست ولی به این معنی نیست که دولت کاری نداشته باشد بلکه دولت در قبال این کار مسئول است یعنی آماده سازی شرایط وظیفه ی دولت است. همچنین دانش بنیان است ولی مخصوص دانشمندان نیست و به عناصر وافراد باتجربه بستگی دارد.اقتصاد مقاومتی عدالت محور است؛ با این وجود فرهنگ از اقتصاد مهم تر است، همانطور که مقام معظم رهبری در سخنرانی ابتدای سال ۱۳۹۳ در حرم مطهر رضوی فرمودند: فرهنگ به معنی هوایی است که تنفس می کنیم، اگر سالم باشد آثاری دارد و اگر سالم نباشد تبعاتی خواهد داشت.

عبدالملکی ادامه داد: توان توسعه ی همه ی صنایع راداریم و باید در کشاورزی صادرکننده باشیم نه واردکننده.ایران حدود۴۰ میلیون هکتار زمین قابل کشت دارد که فقط از ۱۵ میلیون هکتار آن استفاده می کنیم. بحران آب در اصل بحران مدیریت آب است. ۹۰ درصد دانه های روغنی را وارد می کنیم.

وی در خاتمه یادآور شد: عناصر تاثیر گذار درکارآفرینی عبارتند از: آموزش، خلاقیت و فرهنگ کارآفرینی ؛ و باید بدانیم که هر جوان ایرانی یک کار آفرین است. دولت ومجلس از توان فکری ۱۰ میلیونی دانشگاه ها برای علم و فرهنگ و… استفاده کنند. دیپلماسی اقتصادی را در کشورهای همسایه تقویت کنیم.